top of page

מעגלים בין תרבותיים 

מהם מעגלים בין תרבותיים?

הגיע אלינו לקורס של דרך המעגל משתתף דובר ערבית, שאמר שהוא מעוניין לחוות מעגל הקשבה וללמוד את דרך המעגל לפיתוח האישי שלו, הוא ביקש לחוות את המעגל בשפה הערבית, כי שפה היא תרבות והוא אמר שאם הוא רוצה לדבר מהלב, אז זה צריך להיות בשפת האם שלו, בערבית.

אבל הקבוצה שהתגבשה הייתה דו לשונית, עברית וערבית, והרבה שואלים אותנו אם זה לא עלול לפגוע בחוויה שלהם, בהתנסות, בלמידה?

מהניסיון שלנו, מעגלים רב תרבותיים מייצרים הזדמנות ללמידה ייחודית. מגיעים לעומקים מדהימים, כי נפגשים עם אנשים השונים מאיתנו בהרבה דברים, לא רק בשפה, כי כפי שאמרנו שפה היא תרבות, אבל יש מנהגים אחרים, יש פתגמים אחרים, נשענים על מסורות ואמונות אחרות שבדרך כלל אנחנו לא נפגשים איתם, ושלפעמים אנחנו מגיעים עם דעות קדומות לגביהם, ופתאום אנחנו צריכים להקשיב לאנשים הללו עם הלב, לקבל אותם כמו שהם, וזו פתאום הזדמנות לגלות דברים חדשים, תרבות אחרת ולהתחבר.

לפעמים זה קורה מיד ולפעמים זה לוקח זמן, אבל ככל שהמעגל מתקדם, כך יש יותר עומק, יותר לב, יותר חוויות וסיפורים אישיים. אנשים נפתחים לא רק מבחינת הסיפורים שהם מספרים אלא גם מבחינת הקבלה של האנשים האחרים במעגל.

את המעגלים הבין תרבותיים אנו בונות יחד עם הארגון המזמין, כך שהוא שותף לתהליך ולהחלטות בכל שלב. יש לנו יותר מ20 שנות נסיון בהנחיית מעגלים תהליכים עם מגוון רב של אנשים, ארגונים ומצבים.

אנו בעצמינו יוזמות תהליכים כשאנו רואות צורך חברתי לעבודה מעמיקה: נושאים של תקשורת במשפחה, בדידות, התמודדות עם מצבים כמו קורונה או תמיכה באקטיביסטים לקיימות הם דוגמאות לתהליכים שאנו מציעות.

בין היתר עבדנו עם מועצה מקומית דבוריה, ראש פינה, טובא-זנגריה, הרשות לקידום מעמד האישה, עיריית עכו, "נשים במרכז" נצרת, עמותת "מעבר למילים", Tomorrow's Women, אקדמיה בכיכר, מכללת תל-חי, האקדמיה לשלום ועוד.


במערכת יחסים טובה יש שיתוף פעולה, תוצרים טובים, ושמחה. במערכת כזאת יש סיכוי לעבוד לטווח ארוך, לעבור שינויים בקלות ולהגשים חלומות.


המהות של שפת המעגל היא החיבור בין הלב והראש: כשנדבר מהלב ונקשיב מהלב יש תובנות וחכמה שלא יגיעו אחרת. יש חיבורים עמוקים ונוצרת חכמת המעגל. ולכל מעגל חכמה ייחודית כי היא בנויה מהקולות של כל משתתפיה.

WhatsApp-Image-2022-01-31-at-21.18.52-2 (1).jpeg

מעגל הקשבה בטבע

יש לנו שנים של נסיון בהנחיית מעגלי הקשבה במגוון מצבים ולמגוון מטרות: 


מעגלי נשים – מגוון שיטות עבודה תהליכיים לגיבוש, העצמה וwellbeing -  (שלומות). יש לנו היכרות עמוקה עם עבודה זו מתוך שנים של נסיון. עטאף היא יועצת לענייני נשים. בין אם תחפשו יום כיף לנשים, גיבוש קבוצה או תהליך עומק להעצמה, מעגל נשים מחבר נשים מהלב, כולל עבודה על גוף  ונפש, ויוצר קירבה, חכמה ושמחה.  


ריטריט מעגל בטבע – התנתקות מהיום יום, למקומות מיוחדים בטבע לפגוש את עצמי, להתנקות ולחזור למיטבי. אורה מנחת קיימות מעל 12 שנה. הריטריטים שלנו רק לנשים, נשמור מרחב בטוח ואינטימי לעבודה אישית עמוקה. העבודה נעשת במקומות נעימים, שקטים ויפים, בדרך כלל ל-3 ימים.


חיבור בין תרבותי - עבודה חברתית בנושאים של תרבויות שונות, מגוון, בין גילאי ובין דתי, נושא השלום. שפת הלב שנלמד במעגל היא שפה של חיבור גם כשאין שפה משותפת אחרת, כי היא יוצרת שדה משותף דרך הסיפורים האישיים הנשמעים במרחה ללא שיפוטיות. אורה ועטאף מהוות בעצמן דוגמא של שותפות ושלום, מתוך 20 שנות עבודה וחברות יחד.


חינוך – אנו מאמינות שזו דרך לתקשר מגיל צעיר, ליצור מרחב מקבל ומיטיב ללמידה. אנו מכשירות אנשי חינוך להנחות מעגלים במסגרות חינוכיות דרך השתלמויות של משרד החינוך. המעגל מתאים לעבודה בכיתה, למפגשי צוות ולמפגשי הורים.


עבודה מרחוק בזום במידה ואין אפשרות פנים אל פנים – אנו מעבירות מעגלים וקורסים בזום, בעברית, ערבית ואנגלית, כאן ובעולם.


מעגלי תמיכה לפעילים ומתנדבים – למי שנמצאים בשטח, פוגשים מצבים מורכבים, נתונים לשחיקה 

מעוניינים לשמוע עוד על מעגלי הקשבה?

צרו איתנו קשר:

עטאף עוואד - 050-763-7058        אורה המר - 054-692-4044

מעגלי ההקשבה שאנו מציעות:

מעגלי הקשבה לאנשי חינוך

מעגלי נשים

מעגלים בין תרבותיים

מעגלי הקשבה לארגונים ולחברות: למנהלים, לעובדים וגם מעגלים משולבים

מעגלי הקשבה למגזר הציבורי - מועצות, עיריות, משרד החינוך ועוד...

תמונות ממגוון מעגלי הקשבה

bottom of page